Tere tulemast IAX0583 ainesse (2021 kevad)

Antud infoleht on koostatud Risto Heinsari praktikumi tudengitele. Lehel olevad viited keskkondadele võivad olla spetsiifilised just minu laboritele. Kui oled mõne teise õppejõu tunnis, siis arvesta sellega, et vahendid võivad erineda.

Dokumendi eesmärgiks on anda kätte alguspunkt, et oskaksid edasi liikuda.

Dokumendi sisukord:

Sissejuhatus

Aine koduleht minu tudengitele: https://blue.pri.ee/ttu/ (oled praegu siin lehel).

Kõige esimese asjana võiksid vaadata läbi sissejuhatava video. Loengusalvestused paiknevad keskkonnas Echo360. Videod ei ole avalikud, seega videode vaatamiseks tuleb sul end registreerida kasutajaks. Antud viite alusel saad vajadusel registreeruda kasutajaks ning seejärel vaadata kursuse videosid.

Kogu kursuse videomaterjal echo360 keskkonnas: https://echo360.org.uk/section/39654b55-3371-4794-bb20-85649ca71114/public (vajab registreerumist)

Kui soovid vaid vaadata sissejuhatuse videot ilma registreerumata: https://echo360.org.uk/media/3a4a627f-1aa5-4e5f-90be-74975d7f44d4/public

Alusta sellest, et vaatad läbi sissejuhatava video.

Sellest peaks sulle piisav arusaam olema tekkinud milline näeb välja aine korraldus minuga. Ainet õpetavad kolm õppejõudu, kellel kõigil on veidi erinev stiil. Kohtade olemasolul on sul võimalik õppejõudu vahetada esimestel nädalatel.

Lugedes siit maalt edasi eeldan, et oled huvitatud jätkama minu juhendamisel aine läbimist.

Labori aeg

Distantsõppe perioodil loen labori ajaks ainult esimese praktikumi aja, nii nagu see oli ka algselt – st teisipäevitil 13:45 – 17:00. Teine aeg tunniplaanis on lisatud seetõttu, et kui saame alustada laboritega kohapeal, siis tõenäoliselt peab seda tegema 50% täituvusega ja seetõttu oli vaja täiendavat aega kõigi soovijate mahutamiseks.

Laborite sisu on täielikult eelsavestatud, st tunnis osalemiseks sa endale seda aega otseselt reserveerima ei pea. Küll aga soovitan seda teha kui peaks küsimusi olema. Iga nädala materjal saab reeglina üles labori toimumise päeva hommikuks, kuid üldiselt üritan seda teha laborile eelneval päeval. Kui mingil põhjusel peaks labor või mingi selle osa toimuma reaalajas, siis selle kohta tuleb eraldi teavitus.

Küll aga erineb labori toimumise ametlik aeg muust ajast mõnel viisil

  1. Nii mina kui mu abilised üritame olla kättesaadavad – st kui tavaliselt võib küsimustele vastamiseks minna mõned tunnid, halvemal juhul ka tööpäev või mitu, siis labori toimumise ajal üritame olla arvutite taga valmis vastama küsimustele.
  2. Üldiselt avan labori ajal BBB (Big Blue Button) vestluse, et saaks oma küsimusi küsida ka otse kas kõigile kuuldavalt või eraldi ruumides individuaalkonsultatsioonidena. See tähendab, et lisaks kirjutamisele on sul võimalik ka meiega rääkida ja ekraani jagada. Viimane võib olla suureks abiks kui sul tekib mingi probleem, mida hästi kirjeldada ei oska (klassikaline arendaja olukord, kuis tarkvara töötab minu arvutis aga mitte kliendi arvutis) või soovid näha mõne konkreetse toimingu läbi mängimist. Viite BBB-sse leiad Mattermosti kanalist.

Seda siis kuniks saame õppetöö tagasi klassiruumi viia.

Esimene nädal

Kuna alustame õpet distantsilt, siis olude sunnil tuleb teil enne esimese labori sooritamist ka oma arvutis keskkond sobilikult üles seadistada. Seetõttu olen esimene nädal andnud täiendavat aega ülesannete ja lahenduste esitamiseks reede hilisõhtuni, st 23:59. Edasiselt saab olema tähtaeg lühem. Üldjuhul on selleks labori toimumise päeval kell 23:59.

Selleks, et midagi kahe silma vahele ei jääks, olen koostatud sulle loetelu tegevustest, millega pead esimese praktikumi edukaks läbimiseks sooritama. 

Kui jääd kusagil hätta võid julgelt kirjutada Mattermostis mulle või mõnele mu abilisele. Samuti arvesta, et praktikumi tunniplaanijärgsel ajal olen enamasti saadaval ka Big Blue Button kaudu (viide Mattermostis).

Nüüd siis loetelu tegevustest esimeseks nädalaks:

Tubli! Kui kõik see tehtud, siis oled esimese nädala praktikumist läbi purenud. Kindlasti oli see rohkem kui sa vast ootasid sissejuhatava tunni kohta. Tavaolukorras oleks töökeskkonna ettevalmistamine toimunud alles hiljem, sest kohapeal arvutiklassis on ju arvuti olemas ja sinu eest juba seadistatud. See-eest aga nüüd on see mure lahendatud ja saad edasi hakata tööd tegema juba tavapärasemas tempos.

Meenutan, et aine maht on 6 EAPd ja aine on üles ehitatud praktiliselt – st tegeleme oskuse õppimisega, mitte faktide meelde jätmisega. Jalgrattaga sõitmist ka üleöö selgeks ei õpi raamatuid lugedes. Nii on ka selle ainega.

Püsides tempos ja tehes kõike õigeaegselt on sul hinne käes 14. nädala lõpuks ja pärast seda enam selle aine pärast muretsema ei pea. Seda siis juhul kui kõik läheb plaanipäraselt.

Valmistumine 2. nädalaks

Mis aines edasi saab? Kerge loetelu tegevustest järgmisest, mida peaksid tegema enne järgmise nädala tundi:

  • Leia üles praktikumite lehelt (blue.pri.ee/ttu -> praktikumid) järgmiseks nädalaks antud kodutöö
  • Lahenda see ära
  • Esita see Moodles järgmise nädala praktikumi alla. Iganädalasele kodutööle miniaruannet vaja ei ole.

Viited

Koduleht: https://blue.pri.ee/ttu/

Mattermost: https://mm.ttu.ee:8065/signup_user_complete/?id=fi99eppbfpysxjtk4k3tskri7o

Moodle: https://moodle.taltech.ee/course/view.php?id=3347

Echo360: https://echo360.org.uk/section/39654b55-3371-4794-bb20-85649ca71114/public