Alusta siit

NB!
Antud leht on kirjutatatud teadmisega, et õpe toimub kontaktõpeps. Kuigi kõik viited lehel on ajakohased, siis detailsemad juhised alustamiseks distantsõppest tulevad eraldi e-kirja teel ja eraldi postituselt: https://blue.pri.ee/ttu/pr1/tere-tulemast-iax0583-ainesse-2021-kevad/

Antud lehe eesmärk on olla lähtepunktiks ainete Programmeerimine I ja II vajaminevatele ressurssidele. Siit leiad viiteid alustades sellest mis keskkondadega tuleks liituda, kust kohast midagi üles leiab, kuidas oma arvutit üles seadistada jne.

NB! Kõik viited ei pruugi töötada mõningates internetivabadust piiravates riikides!

Aine informatsioon

 • Aine korralduse detailid on avaldatud esimese praktikumi sissejuhatuse slaididel.
 • Alternatiivne kord juhuks kui aine peaks minema üle distantsõppele on leitav järgnevalt lehelt: COVID-19 varuplaan

Vajaminevad keskkonnad

 1. Sinu ülikooli kasutajakonto (Uni-ID)
  Uni-ID iseteenindus: https://pass.ttu.ee
  Uni-ID e-postikontole ligipääs: https://email.ttu.ee
  Uni-IDd läheb vaja ülikooli arvutitesse logimiseks, e-posti kasutamiseks, erinevate serverite ligipääsuks, VPN ühenduse loomiseks jne.
 2. Mattermost keskkond aines suhtluseks ja teavitusteks
  https://mm.ttu.ee:8065/signup_user_complete/?id=fi99eppbfpysxjtk4k3tskri7o
  Antud platvormi saab kasutada küsimuste või probleemide tekkel otsesuhtluseks minu ja mu abilistega, samuti ka omavahel. Lisaks kasutan platvormi teavituste edastamiseks ning ka üldiseks suhtluseks.
  Pärast keskkonnaga liitumist tuleb sul liituda ka liituda ainespetsiifilise kanaliga! Märka, et osad kanalid on kahekeelsed, teised mitte.
 3. Blue.pri.ee (Pesa) – Leht mida praegu külastad
  Esiteks on tegu jällegi kahekeelse lehega. Enamik lehtedest on üksteise tõlked, samas mõnel juhul tekib erisusi – jälgi kindlasti, et olulisemad viited, tähtajad, ülesanded saaksid võetud sellelt, mis keelses tunnis käid!
  Siit lehelt leiad erinevaid juhendeid, laborimaterjale, kodutöö ülesanded jpm. See on peamine materjalide leht!
 4. Moodle
  Moodlet kasutame isikustatud tegevuste jaoks – st kodutöö ülesannete esitamiseks, nende tagasiside saamiseks ja tulemuste vaatamiseks.
  https://moodle.taltech.ee/course/view.php?id=3347
 5. Echo360
  Juhul kui kursusele peaks mõni video üles laetama, siis need tekivad just sinna. Viide on mitteavalik, st leitav Moodlest või Mattermostist.

Keskkonna ülesseadistamine

NB! Valikuline tähendab seda, et üldjuhul pole ressursi kasutamine vajalik kui tunnid toimuvad klassiruumis. Samas need võivad osutuda kasulikuks ka sellisel juhul.

 1. Seadista üles Linux (valikuline)
  NB! Linuxi ülesseadistamine ei ole vajalik, et programmeerimise kursusi võtta ega edukalt sooritada, võimalikud valikud ja võimalused võivad pigem segadust tekitada, eriti kui senine arvutikasutamise kogemus on kesine. Enamik juhendeid siin lehel sisaldavad juhiseid nii Windowsi kui Linuxi jaoks, kui see on võimalik. Küll aga kasutame Linuxit arvutiklassis ning niimõnedki toimingud on sellel oluliselt lihtsamad. Ka macOSi kasutamine on võrdlemisi sarnane Linuxile, kuid siis pead erinevused ise välja uurima!
  Juhend: Kuidas jooksutada Linuxit enda arvutil
 2. Programmeerimiskeskkonna üles seadistamine
  NB! Sul pole vaja kasutada samu programme mida kasutame klassiruumis. Tarkvara üle on sul vaba valik kuniks see omab vajaminevat funktsionaalsust. Muu tarkvara valimisel on selle õppimine sinu enda teha. Mõned soovitused alternatiivsetele programmidele leiad siit: https://blue.pri.ee/ttu/ressursid/viited/
  Klassis kasutusel olev tarkvara: Geany paigaldamise juhend
 3. Andmevahetuse ülesseadistamine enda arvuti ja ülikooli ketta vahel (valikuline): SFTP juhend.
 4. SSH ühenduse ülesseadmine enda arvuti ja ülikooli arvutite vahel (valikuline). SSH ühenduse loomise juhis